Tu nájdete popis splavu Hrona. Začneme u nás v Nemeckej. Podrobne sa povenujeme trase po Zvolen. 

Motorest Nemecká – začiatok splavu r.km. 202

Tu začíname všetky naše splavy. Zaparkujete na parkovisku za motorestom ktoré je určené pre vodákov, zbalíte sa na splav (info TU), dostanete vodácky rýchlokurz geniality a odplávate dolu Hronom.


Prvá obec na trase je Brusno. Tu kedysi stála slávna krčma Jágerka, dnes už zatvorená. Pri cestnom moste na pravom brehu sú potraviny a krčma.


Na začiatku obce Medzibrod na r.km. 198 je slávna skala Kráľovná. Pred ňou je hlboká voda takže zo skaly sa dá skákať. Vhodné miesto na kúpanie a zábavu. Hron sa tu rozdeľuje na dve ramená, plaví sa vľavo.


Po krátkej plavbe pred cestným mostom v Medzibrode na r.km. 197 na pravom brehu je táborisko Majerka. Cca 100 m od brehu je krčma Colnica. Miesto je na rieke označené a pristáva sa tam ľahko. Niekedy má majiteľ krčmy pojazdný výčap priamo pri rieke.

Na priloženej gúglackej mape vidíte krčmu a keď sa preklikáte cez železničné priecestie uvidíte Hron.


Ďalším dôležitým bodom na trase je reštaurácia a penzión Grajciar na r.km. 194. Spoznáte ho podľa prírodných schodov od rieky, potom treba prejsť cez železničnú trať a cez cestu. Opatrne! Jediné miesto na trase, kde sa naozaj varí. Grajciar je na miestne pomery luxusnejšia reštaurácia, preto je vhodné zachovať istý kódex slušného správania. Ak hľadáte miesto kde môžete behať nahatý a skandovať, tak sa tu nezastavujte, ale pokračujte po Lodenicu na Mlynčoku. 

MOŽNÉ UKONČENIE SPLAVU!!!

Grajciar na gúglackej mape.


Lodenica na Mlynčoku r.km. 192

Jedinečné vodácke táborisko a bufet na Hrone. Všetko ako má byť. Pivo do kelímku, nanuky, špekačky, muchy zjedzte ma. Kto splavuje Hron a nezastaví sa na Mlynčoku, ako keby ho ani nesplavoval. Tu sa môžete zvaliť do trávy a pokojne zjesť vlastnú slaninku alebo si dať nejakú hriešne nezdravú vysmážanú potravu v bufete U mokrého lakťa.

UKONČENIE SPLAVU!!!

Mlynčok je veľmi dobre na rieke označený. Pristáva sa na ľavom brehu a treba pristávať včas. Inak vás strhne silný prúd. Ak sa to stane, tak prepádlujte na pravý breh, po plytčine pretiahnite loď proti prúdu a skúste druhý pokus.


Medzi Mlynčokom a Šalkovou nie sú už žiadne osviežovne. Na trase sú ale dve významné pereje. Prvá na r.km. 187. Voda pred perejou sa mierne spomalí a na pravom brehu vidieť technické budovy, čerpačky úžitkovej vody. Perej sa jazdí po ľavej strane a je bezpečná. Na ľavom brehu pred perejou je aj možnosť pristáť, perej si obzrieť prípadne si oddýchnuť. Tiež vhodné miesto na piknik a táborenie.

Druhá perej na príboji na r.km. 184 sa tiež jazdí vľavo a jej prejazd je tiež bezpečný. Za nízkej vody treba naozaj dobre trafiť nájazd, lebo zostanete trčať na skalách a len ťažko sa potom z toho dostáva. Takže ešte raz pripomíname, že sa perej jazdí približne cez ľavý stred.


Šalková r.km. 183

KONIEC PREDĹŽENÉHO JEDNODENNÉHO SPLAVU!!!

Šalková je už miestna časť Banskej Bystrice. Voda sa v závere plavby spomalí preto, že tu začína vzdutie Šalkovskej elektrárne. Cca 50 m pred mostom, na ľavom brehu uvidíte betónové schody a presne to je miesto, kde končí vaša plavba. Hore na hrádzi je detské ihrisko a potraviny. Pri moste krčma. Mikrobus pre vás príde spravidla do 20 min. 

 


Ak ste na luxusnom splave Hrona, tak na druhý deň vás mikrobus vyloží až pod MVE Šalková na druhom konci dediny, takže prenášku elektrárenskej hate neriešite.

Ak ste ale na putovnom splave, tak hať prenášate po ľavom brehu. V prípade, že ste na jednodennom splave Hrona, tak tu ste už nemali byť. Na ľavom brehu je autobusová otoč a tam čakajte. Oznámte to aj pri objednávaní dopravy, že ste sa pomýlili a že ste cieľ preplávali.


Postupne vplávate do Banskej Bystrice. Prejazd mestom je bezproblémový. Hneď na začiatku vás pobaví malá hať. Tá sa jazdí tesne po pravej strane a je naozaj bezproblémová.

V Banskej Bystrici pri vode nenájdete nijakú osviežovňu, najbližšie je možné zastať v kempe „U mlčanlivého Fera“ r.km. 173. Malé táborisko na ľavom brehu, kde má Fero pristavený pojazdný bufet. Čapuje pivo a kofolu, varí horalky a šenkvické paličky. U Fera je aj vhodné miesto na táborenie pri putovných splavoch.


Na začiatku obce Vlkanová je reštaurácia a kemp Fort Geronimo. Veľmi štýlové zariadenie. Vhodné na táborenie, prípadné ukončenie dvojdenných splavov pre slabšie kusy. Hneď pod Geronimom je najväčšia perej na Hrone. Za trocha väčšej vody už pekne preverí najmä posádky na plastových kanoe.


Po Vlkanovej sa poplavíte cez Hronsek, kde na ľavej strane uvidíte vzácny drevený kostolík. Tesne pred Sliačom, na ľavom brehu je výborné táborisko a bufet u Rybárika. Tu však nie je možné ukončiť splav, pretože miesto je ťažko prístupné autom a do Rybárika pre vás neprídeme. Päť minút plavby od Rybárika je Sliač, jediná obec/mesto na Hrone s jasne označeným prístaviskom. Prvé je asi 100 m pred cestným mostom, na pravom brehu a druhé tesne za mostom, na ľavom brehu. Obidve sú ľahko dostupné autom a v okolí sú reštaurácie, krčmy, bankomat, potraviny a iné vymoženosti civilizácie. Hlavne ale nevystupujte na ľavom brehu, pred mostom na sídlisku.


Ak máte ešte chuť na ďalšiu plavbu a pár kilometrov navyše, plavte sa až do Zvolena. Tam cca 50 m pred cestným mostom preneste lode cez pravú hrádzu a čakajte na odvoz. Ďalej nemá zmysel sa plaviť, ak nepokračujete v trojdennom splave. V ceste vám totiž stojí hrádza Zvolenskej hate s náročnou prenáškou.